Türkiye’de fotoğrafçılık sektöründe 400’den fazla referans şirkete kaliteli hizmet ve çözüm sunmanın yanı sıra profesyonel ekip ile görsel danışmanlık, internet platformunun püf noktaları ve müşterilerinize ulaşmanın en kolay yolları gösterecek tüm detaylar NESS Reklam’da…

Stüdyo İletişim

+90 212 450 50 40
+90 535 912 54 12

Blog

Moda Fotoğraf Çekimi

Moda fotoğraf çekimi, giyim ve tekstil sektöründe yer alan firmaların, sahip olduğu ürünlerin satışını sağlamaya yönelik yapılmaktadır. Moda, geniş kavramı ile içerisine giyim, aksesuar, ayakkabı ve çanta ürünlerini almaktadır. Firma sahipleri, üretimini, ihracat ve ithalatını yaptıkları ürünlerin, pazarlamasını ve satışını gerçekleştirmek için görsel sunumdan yararlanmaktadırlar. Moda sektörünün satış ve pazarlama unsurları gerçekleştirmek için büyük öneme sahip olan görsel sunum, reklam fotoğrafçıları tarafından yapılan fotoğraf çekimlerinden oluşmaktadır.

Moda sektörünün içinde yer alan firma ve markalar, var olan ürünlerini, internet platformlarından satışa sunmaktadır. Evden, iş yerinden veya sokaktan ulaşılabilen bu sitelerde, güvenilir alışverişin gerekleşmesi için ürünlerin görselliği büyük bir önem taşımaktadır. Bireyler, satın alacakları ürünlerin görselliğine ve kalitesine odaklanmaktadır. Görsel kalitesi ve sunumu iyi olan fotoğraf çekimlerine sahip ürünlerin satışı ön plana çıkmaktadır.

Moda Çekimleri Marka İsmi İçin Büyük Öneme Sahip…

Moda fotoğraf çekimi, satış platformlarının dışında dergi, katalog, broşür, tanıtım reklamları ve diğer kitle iletişim araçları üzerinde yer almaktadır. Bu mecralarda yer alan fotoğraflar, doğrudan satış gerçekleştirmek yerine, markanın ve ürünlerin tanıtımını yapmaktadır. Markanın isminin güçlendirilmesi, hafızalarda yer edinmesi ve ürün yelpazesinin sunulması, çeşitli kitle iletişim araçlarında yer alan reklam fotoğrafları ile gerçekleşmektedir.

Marka ve firmaların kalitelerinin sunulması, yapılacak olan pazarlama ve satış unsurları için zemin oluşturmaktadır. Markaların kurulum aşamasından sonra satış faaliyetine başlaması, öncelikle kendini ifade etmesi ve kalitesini yansıtması ile olanaklı hale gelmektedir. Marka isminin güçlendirilmesi, halkın markaya olan tutumu ve tercih edilme oranı, tanıtımının doğru ve bilinçli yapılması ile doğru orantılıdır. Tüm bu unsurların istenilen düzeyde gerçekleştirilmesi, hedeflenen satışlara ulaşılması ve markanın sektörde kalıcı bir yer edinmesi için gereklidir.

Moda fotoğraf çekimleri, ürünlerinin çeşidine ve fotoğrafların hangi platformlarda kullanılacağına göre değişim göstermektedir. Çekimler, stüdyo ortamında veya dış mekanlarda yapılabilmektedir. Tek başına veya model eşliğinde çekilen ürün fotoğraflarında firmanın beklenti ve istekleri de ön planda tutulmaktadır. Stüdyoda yapılan çekimlerde arka plan genel olarak tek renk tercih edilmekte ve böylelikle tek odak noktası ürün olmaktadır. Dış mekan çekimlerinde ise fotoğrafların günlük yaşamdan kesitler barındırması, bir hikaye bütünü içerisinde anlatılması tercih edilmektedir. Çekimlerin gerçekleştiği yer, firmanın istek ve beklentileri doğrultusunda belirlenirken, fotoğrafların ışık, kadraj ve bakış açıları, profesyonel reklam fotoğrafçısının teknik bilgisine bırakılmaktadır.

Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogcu bunu beğendi: